pirmdiena, 2012. gada 30. aprīlis

Ēdiena izvēles principi veselīgai ikdienai

Daudz un plaši tiek runāts par to, kas būtu jāēd grūtniecēm, kas atkal fiziska darba darītājiem, veselīgā dzīvesveida piekritējiem, bērniem, veciem cilvēkiem utt. Turklāt šos viedokļus nereti caurvij daudzi un dažādi stereotipi, bet šoreiz stāsts ne par to.

Ir daži konceptuāli vienojoši elementi, kas ir universāli uztura pamatfundamenti priekš visiem:

1) Dabiski audzēts. Uzturā lietojamo pārtiku būtu gan jāizvēlas, gan arī jāaudzē pašiem tādu, kas audzēta dabiski, neizmatojot dažādus mākslīgos augsnes bagātinātājus un indīgos miglotājus. Mūsu salātu šķīvjos būtu ieteicams lietot pēc iespējas vairāk savvaļas ēdamos augus, jo tiem ir augstāka uzturvērtība un to augšana nav veicināta ar mākslīgām vielām.

2) Nogatavojies. Visvērtīgākie ir tie augļi un dārzeņi, kuri ir pilnībā nogatavojušies. Tad auglis/dārzenis ir sevī pilnvērtīgi uzkrājis saules enerģiju, kuru mūsu organisms var izmantot veselības un vitalitātes uzturēšanai un saglabāšanai. Visi zaļumi visvērtīgākie ir tad, kad tie ir jauni. No diedzējumiem vieni no vērtīgākajiem ir saulespuķu un griķu asni, kurus var audzēt nelielā augsnes daudzumā un nogriezt tieši pirms servēšanas uz šķīvja.

3) Silts. Uzturā nevajadzētu lietot aukstu ēdienu, pat ne atdzesētu ledusskapī. Ēdienam ir jābūt ķermeņa temperatūrā vai nedaudz virs tās, tomēr ne karstam vai vārīšanās temperatūrā. Tā ir otra galējība, kas nav vēlama. Ja pārtika ir auksta, organisms nelietderīgi tērē daudz enerģijas pārtikas „uzsildīšanai”, jo, kamēr tā nav sasniegusi vismaz ķermeņa temperatūru, enzīmi nevar sākt savu darbu, lai palīdzētu nodrošināt organismu ar vērtīgajām uzturvielām.

Keep it simple! ;-)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru